Så mycket kommer ditt vatten och avlopp kosta i Perstorp 2025
Nu har kommunfullmäktige i Perstorps kommun beslutat om VA-taxan för 2025. Beslutet togs den 27 november och ändringen börjar att gälla från och med den 1 januari 2025.
Från den 1 januari 2025 höjer vi avgifterna för vatten och avlopp i Perstorps kommun. Höjningarna beror på ett stort investeringsbehov och ökade driftkostnader. Driftkostnaderna ökar på grund av stigande energipriser, höga räntor och ökade kostnader för material och råvaror. Vi behöver också anpassa oss för att kunna möta nya tuffare miljökrav och klimatförändringar som längre torka och häftigare skyfall.
Så blir ändringen i procent för de olika vattentyperna:
- Dricksvatten: Avgiften höjs med 0 %.
- Spillvatten: Avgiften höjs med 4,2 %.
Detta innebär en genomsnittlig höjning för typhus A (enbostadshus) med 21 kronor i månaden och för typhus B (flerfamiljshus) 19 kronor i månaden per lägenhet.
Ta del av fler prisexempel och information om Perstorps kommun VA-taxa 2025.