Landskrona Publicerat 2024-11-06 09:16
Pågående arbete

Upprustning och modernisering av Landskrona vattentorn

Startdatum: 2024-10-10
Beräknas klart: 2027-09-30
Ort: Landskrona
Berörda adresser:
Entreprenör: NCC

Det här gör vi

Landskrona vattentorn, som ligger centralt i Landskrona, lagrar och distribuerar dricksvatten till staden. Tornet byggdes mellan 1968 och 1970 och har endast uppdaterats i begränsad omfattning, vilket innebär att det nu behöver rustas upp och moderniseras.

Vissa delar av vattentornets fasad har med tiden behövt förstärkas. För att skydda omgivningen har vi satt upp skyddsnät, men nu behöver vi laga dessa skador, som en åtgärd av många, för att säkerställa tornets hållbarhet för framtiden.

Renoveringen omfattar både insidan och utsidan av vattentornet.

Under 2025 planerar vi att göra vidare undersökningar av tornet och ta fram handlingar för renoverings- och moderniseringsarbetet.

Så påverkas du

  • Arbetet kan medföra störningar i närområdet.
  • Framkomligheten i närheten av tornet kan vara mer begränsad under arbetets gång.
  • Arbetet kan medföra trafikstörningar.

Vi gör allt vi kan för att minimera påverkan för dig som bor och rör dig på berörda gator och ber dig ha överseende med de störningar som kan uppstå. Tack för ditt tålamod!

Driftinformation via sms

Vill du få sms vid akuta och planerade driftstörningar? Kontrollera om ditt nummer är knutet till din adress. Aktuell driftinfo finns också att läsa här.