Helsingborg Publicerat 2025-04-08 11:21
Kommande arbete
Separering av ledningar, Linköpingsgatan med flera
Startdatum: 2026-01-07
Beräknas klart: 2026-11-11
Ort: Helsingborg
Berörda adresser: Linköpingsgatan, Hässleholmsgatan, Askersundsgatan och Söderköpingsgatan
Entreprenör: MVB Syd AB
Det här gör vi
Vi ska förbättra ledningsnätet i området kring Linköpingsgatan och Hässleholmsgatan med omnejd. Den nuvarande ledningen, där dagvatten och spillvatten går i samma rör, ersätts med två separata ledningar – ett så kallat duplikatsystem. Det minskar risken för källaröversvämningar och gör att färre bräddningar behöver ske.
Arbetet innebär att vi lägger nya ledningar för dagvatten och spillvatten och byter ut den gamla dricksvattenledningen.
Byggstart är i januari 2026 och arbetena planeras att fortgå under större delen av året.
Etappindelning i projektet
Så påverkas du
Tillgängligheten till fastigheter kommer att påverkas. Arbetet medför trafikstörning och det finns risk för missfärgat vatten.
Vi gör allt vi kan för att minimera påverkan för dig som bor och rör dig på berörda gator och ber dig ha överseende med de störningar som kan uppstå. Tack för ditt tålamod!
