Helsingborg Publicerat 2025-03-18 15:10
Avslutad driftstörning
Underhåll med vattenavstängning, Kaptensgatan m.fl, Råå
Startdatum: 2025-03-24 08:00
Beräknas klart: 2025-03-24 16:30
Ort: Råå
Berörda adresser: Kaptensgatan 3-15, 4-24, Jungmansgatan 2, Långgatan 3,9-11+17-31, 2-4+10-26, Matrosgatan 1-23, 2-28, Lybecksgatan 4+13, Rååvägen 33
Vatten finns att hämta: Nej
I samband med ett underhåll behöver vi stänga av vattnet för berörda fastigheter. Tappa upp vatten för eget behov innan arbetet påbörjas.
När vattnet kommer tillbaka efter att ha varit avstängt kan det bli luft i ledningarna och missfärgat vatten. I de flesta fall är missfärgat vatten ofarligt. Men för säkerhets skull rekommenderar vi att inte använda det till mat och dryck. Missfärgat vatten kan också missfärga tvätt. Spola kallvatten i flera kranar tills vattnet är klart innan du använder det. Kontakta oss om missfärgningen inte försvinner efter en stunds spolning. Läs mer om råd kring missfärgat vatten.
Arbetet är en del av ett större projekt. Läs mer om projektet: Nya ledningar, Missionsgatan m.fl. – NSVA
Sms har skickats till berörda kunder. Får du inte våra SMS? Registrera ditt mobilnummer på www.nsva.se/sms.
Vänligen notera: Fastighetsägare ansvarar för att informera sina hyresgäster.